На всички онези, които казват: „О-ооо, това въртене на ставите е за пенсионери“.
На онези, които си мислят, че Капалабхати и Сурия Намаскар са достатъчни, за да подготвят тялото за Йога – практиката, на велосипедисти, бегачи, фитнес маниаци, искам да дам един прост съвет:
Ако все още не правите ставна гимнастика, започнете!
Започнете още днес!
Защо?
Само да не Ви стряска сложната дума –„Проприорецепция“.
Зад нея се крие един съвсем прост неврофизиологичен механизъм.
Мускулите, ставите и връзките имат проприорецептори – чувствителни датчици, които реагират на разтягане и сгъване. Те подобряват комуникацията между мускулите и нервите, за да имаме правилен двигателен отговор.
Ставната гимнастика е нещо много богато на проприорецепция – вземаме една става, раздвижваме я във всичките ѝ възможни направления, подхранваме ставната капсула, отпускаме напрегната и събуждаме спяща мускулатура.
И така, стъпка по стъпка, включваме в работа всеки проприорецептор във всеки мускул на тялото.
Движението е в спокойно, средно – умурено темпо и когато е такова, се задействат повече зони на чувствителност на датчиците.
Ако не направим това, мускулните рецептори и ганглии няма да получат информация и ще прехвърлят предстоящите задачи на Визуалния и Вестибуларния апарат. А това са системи, твърде чувствителни към натоварване и ще дават дефекти. Особено ако работят хронично в компенсаторен режим.
Рефлекторно ще се повишава тонуса на скелетната мускулатура и асаните /статичните положения в йога/, няма да ни се получат.
Същото и за спортистите – няма ставна гимнастика, има притиснати датчици в мускулите, отговорността за координацията в тялото отново пада на вестибуларния апарат и очите.
Същите започват да работят компенсаторно, работата им е нарушена и последствията са главоболие, болки в мускулите, мигрена и световъртеж.
На такъв човек обикновено му се казва да съхранява покой, но по – правилно е да отиде на йога, тъй като там началото винаги е подробна, мека ставна гимнастика.
Преминавайки по всички стави, спящи датчици не остават и се осъществява оптимална функционална връзка между Нервната система, която ръководи движението, и мускулите които непосредствено го осъществяват.
Движенията и статичните пози се облекчават, инициират се качествено и се стимулират.
ОТНАЧАЛО РАЗТЯГАМЕ И СЪКРАЩАВАМЕ МУСКУЛИТЕ ПЛАВНО И МЕКО, СЛЕД ТОВА ПО „КОТЕШКИ“ – ИНТЕНЗИВНО И БОГАТО, И ЧАК СЛЕД ТОВА В БОЯ!
1 минута Капалабхати* /очистително, засилващо кръвообращението дишане в Йога/, не замества гореописаният механизъм.
Нито пък статиката, тъй като същата въобще не включва проприорецепцията.
За проприорецепцията са нужни ювелирни разтягания и съкращавания на мускулите. Няма ли ги, когато се опитвате да отпускате онова, което не участва в асана, пренапрягате онова, което не чувствате.
Сурия Намаскар? Пак НЕ! Практиката съдържа силно амплитудно движение, многоСТАВНА е /т.е. участват много стави наведнъж/, датчиците в мускулите още спят, а ние вече правим дълбоки наклони, повдигания и амплитудни премествания на главата в пространството.
Отговорът на НС винаги ще е повишаване на тонуса на мускулите сгъвачи и в разтяганията ще сме Буратино!
За силови упражнения и дума да не става! Само меко раздвижване на всички стави!
И то минимум 10 минути. Моята я разтягам до 15 и обръщам особено внимание на глезените.
Не включим ли качествено глезените в работа, отговорността за баланса и правилното структуриране на тялото ще се поеме от коленните стави. Само че, мускулите, които ги формират са по – бедни на проприоцептивни датчици. Динамичният баланс и координацията ще бъдат нарушени.
Глезените, тазобедрените стави и зоната на диафрагмата, отговарят за динамиката на тялото в баланса /правилното му структуриране/, а шията, кръста и коленете – за стабилизирането му.
СЕГА, АКО СТЕ МЕ ДОЧЕЛИ – ПРАКТИЧЕСКАТА ЧАСТ НА СТАТИЯТА:
Станете прави /от стола пред компютъра, или др. устройство/, и направете следното:
Повдигнете единият крак и го сгънете в коляното. Нека бедрото да бъде успоредно но пода. Баланс.
Съберете дланите в намасте и анализирайте къде в тялото усещате напрежение.
Какво се включва в работа?
Стабилни ли сте?
След това направете ставна гимнастика : започнете със стъпалата, глезените, коленете, тазобедрените стави, кръста, отворете и затворете няколко пъти гръдния кош и обезателно раздвижете главата.
След това отново заемете баланса.
Каква се промени? Глезена се е включил в работа? Стъпалото Ви държи? Коляното не се подгъва? Гърбът е изпънат? Стоите с лекота?
Сигурна съм, че всичко това го има. Тя и самата практика показва, и се питам защо съм се заела да доказвам? Но-о-о, все пак!!!!
Бегачи, велосипедисти, атлети и фитнес хора – за Вас от същото! Проста ставна гимнастика и вашите колене/ вашият кръст/ вашата шия са спасени!
Това си беше увертюра към операта на йога – терапевтичните упражнения.
Повече ще има на практиките в студиото.
Разбира се при условие, че сте все така активни, както досега!
Ваш преподавател: Албена Маринова
П. П. В статията съм използвала различни източници, свързани с биомеханиката и неврофизиологията на йога. За високи научни познания по гореописаните не претендирам!